bizi takip edin
bizi takip edin
bizi takip edin

Yeşilçam Kuşağı

Derdim Dünyadan Büyük

Derdim Dünyadan Büyük

Orhan Gencebay - İnci EnginDedim Dünyadan Büyük, Orhan Gencebay ve İnci Engin'in başrollerini paylaştığı 1978 yıl yapımı Türk Filmidir.


Dedim Dünyadan Büyük filminin diğer oyuncuları;  Selçuk Özer, Memduh Ün, Tugay Toksöz, Menderes Samancılar, Şeref Çokşeker, Metin Serezli, Mustafa Alabora, Nilgün Kasapbaşoğlu, Erhan Yazıcıoğlu, Pekcan Koşar,  Esen Günay'dır 

Yönetmeni Şerif Gören,  senaryo Erdoğan Tünaş ve Yapımcı Selim Soydan'dır.


Derdim Dünyadan Büyük Sinema Filmi ( 1978) konusu, sevdiği kadını ve yaşadığı mahalleyi kaybetmekle karşı karşıya gelen Orhan’ın hikâyesini anlatır. Orhan’ın en yakın arkadaşı Apo, cinayet suçundan hapse girer. Apo hapse girince kız kardeşi İpek’i Orhan’a emanet eder. Orhan, İpek’e âşık olmasına rağmen bu durumu saklamaktadır. Bu sırada mahalleye Rahmi Bey tarafından fabrika yapılacağı haberi duyulur. Ancak mahalle halkı evlerini terk etmeye yanaşmaz. Orhan mücadeleye destek vererek halka öncülük eder. Bu arada İpek ile Rahmi Bey’in oğlu Engin’in ilişki yaşadığı ortaya çıkar. Mahalle halkı, Engin’le İpek’in nişanlanmasını Rahmi Bey’le anlaşma yapıldığı şeklinde yorumlar. Bu durum yüzünden mahalleli, Orhan’a olan güvenini yitirir.